Vinaora Nivo Slider
Посета потпредседнице владе Србије Maje Гојковић

Препоручујемо књигу "Сусрет на раскршћу"

У издању Народне библиотеке "Раде Драинац" изашла је књига "Сусрет на раскршћу" аутора Благе Димитрове и Јордана Василева, коју су превели са бугарског језика Мила Васов и Радојица Лазић.

Ради се о документарној новели, познанству бугарске песникиње Јелисавете Багрјане и Рада Драинца.

Драинац као новинар давне 1930. године, авионом стиже у Софију и истиче својим колегама у Бугарској да Балкан мора да има своју личну естетику базирану на својој култури и баш у том периоду, почење његово познанство са бугарском песникињом Јелисаветом Багрјаном.

Одломак из књиге:

Једне вечери професор Динеков испричао нам је готово невероватну причу за овај наш антиромантични век:

Десило се у децембру 1955. године. Било је то једно од периодичних разведравања односа између два суседа – Југославије и Бугарске. Разменили смо делегације писаца. Код нас су дошли Душан Костић и Мирко Божић, а истовремено тамо смо били Емил Манов и ја. Прве ласте зближавања после дуге зиме непријатељстава и узајамних напада. Дочекали су нас веома срдачно. Југословенски писци искрено су се радовали побратимству између браће...

Блага Димитрова
Јордан Василев