Vinaora Nivo Slider
Посета потпредседнице владе Србије Maje Гојковић

САОПШТЕЊЕ ЖИРИЈА

ЗА ДОДЕЛУ НАГРАДЕ ДРАИНАЦ ЗА 2022.

На седници одржаној у Народној библиотеци „Раде Драинац" издвојене су у ужи избор три књиге:

– Мирослав Алексић – Кафкино матурско одело, Нови Сад: Православна реч, 2021;
– Петар Матовић – О садашњости и седативима, Нови Сад: Културни центар Новог Сада, 2021:
– Драган Марковић – Мали изгледи, Вршац: КОВ, 2021.

Након свестраног разматрања донета је следећа:

ОДЛУКА ЖИРИЈА

Жири за доделу награде ДРАИНАЦ у саставу: Горан Максимовић (председник), Верољуб Вукашиновић (члан) и Драган Огњановић (члан) на седници одржаној 17. августа 2022. године донео је једногласну одлуку да овогодишњу Драинчеву награду добије Мирослав Алексић за збирку песама Кафкино матурско одело коју је објавила Православна реч из Новог Сада 2021. године.

Лирски говор Мирослава Алексића представља снажни дијалог са прошлошћу и садашњошћу, са људским врлинама и манама, књижевним узлетима и заносима, али и историјским понорима. У свету помахниталог зла поезија се јавља као тихо уточиште и одбрана од апсолутне дисхармоније. Као актери тог вишегласног разговора појављују се домаћи и страни писци и мислиоци: од Алексија Везилића и монаха Јосифа Троповића, до Рада Драинца и Стевана Раичковића; од Франца Кафке до Пикаса и Омара Созе. Укрштају се далека поднебља и разнолики простори: од Боке Которске и Савине до Херцеговине и Пребиловаца, од Гетсиманије до Кубе. У том свеколиком дијалогу песник понире у најдубље слојеве своје душе, а у тој самоспознаји проналази разлоге и смислове људског постојања и уметничког стварања.

Жири:

Горан Максимовић (председник)