Додељена награда "Драинац"

САОПШТЕЊЕ ЖИРИЈА ЗА ДОДЕЛУ
НАГРАДЕ ДРАИНАЦ ЗА 2018.

На конкурс за „Драинчеву награду" приспело је 50 књигa поезије објављених у 2017. години на српском говорном подручју.

На првој консултацији жирија одабрано је 8 књига:

– Манојле Гавриловић – Словенска роса – Београд: СКЗ, 2017.
– Зоран Пешић Сигма – Пастернаково уже – Краљево: Народна библиотека "Стефан Првовенчани", 2017.
– Власта Младеновић – Локалитет и свет шаркаменских рима – Неготин: Културисток, 2017.
– Гордана Боранијашевић – Меланхолија можданих – Београд: Тору, 2017.
– Никола Вујчић – Скривености – Нови Сад: Културни центар Новог Сада, 2017.
– Душко Новaковић – Зовите Хичкока – Смедерево: Смедеревска песничка јесен, 2017.
– Драган Лакићевић – Песме за једног читаоца – Београд: Партенон, 2017.
– Саша Јеленковић – Сећања почињу после смрти – Краљево: Народна библиотека "Стефан Првовенчани", 2017.

Приликом разматрања одабраних књига сачињен је ужи избор у којем су издвојени следећи аутори:

– Манојле Гавриловић – Словенска роса – Београд: СКЗ, 2017.
– Гордана Боранијашевић – Меланхолија можданих – Београд: Тору, 2017.

На основу тога донета је одлука да добитник „Драинчеве награде" за књигу Локалитет и свет шаркаменских рима буде књижевник Власта Младеновић.

ОДЛУКА ЖИРИЈА

Жири за доделу награде ДРАИНАЦ у саставу: Горан Максимовић (председник), Милован Данојлић (члан) и Драган Барјактаревић (члан); на седници одржаној 30. јула 2018. године донео је одлуку да овогодишњу Драинчеву награду добије Власта Младеновић за збирку песама Локалитет и свет шаркаменских рима коју је објавио Културисток из Неготина 2017. године.

Књижевник Власта Младеновић у збирци песама Локалитет и свет шаркаменских рима даје исповест побуњеног песника који сажима искуства прошлости и садашњости, поезије и историје и изводи закључке о смислу савременога певања и постојања.

Прожета изразитом побуном, иронијом и самоиронијом, а исказана оригиналним песничким језиком, лирика Власте Младеновића потврђује да је певање најпоузданији пут да спознамо прошлост и садашњост, завичај и удаљени свет и да на основу тога спознамо право место које ће припадати човеку у будућности. Захваљујући свему томе, Младеновићева збирка Локалитет и свет шаркаменских рима представља гласни савремени израз Драинчеве поетике у српској поезији и подстиче нас на размишљања о смислу савременог певања и постојања.

У Прокупљу,                                          Жири:

30.07.2018.                                            Горан Максимовић, председник

Милован Данојлић, члан

Драган Барјактаревић, члан

Изложба књига (откуп министарства културе 2018)

У читаоници Библиотеке постављена је изложба приновљених књига набављених откупом Министарства културе и информисања. Библиотечки фонд богатији је за око 900 пажљиво одабраних књига, које су најрепрезентативнији и најквалитетнији део издавачке продукције у 2017. години. Заступљене су књиге из разних области а издвајају се капитална дела из историје, историје уметности, филозофије, теологије, речници, енциклопедије и лексикони. Приновљене су и бројне књиге из српске књижевности, као и преведена дела са разних светских језика. Приновљена издања обрадоваће и љубитеље стрипова, филма, научне фантастике и других књижевних жанрова. Разноврсношћу и квалитетом истиче се део монографских публикација којима је обогаћен фонд Дечјег одељења, почев од сликовница за најмлађе, преко бајки, басни, лектире, популарних издања из српске и светске историје, авантуристичких и хумористичких романа, све до илустрованих енциклопедија из свих области природних и хуманистичких наука. Библиотека ће већ почетком септембра бити богатија за нове наслове када ће стићи књиге у вредности од 350.000 динара за чију набавку је средства издвојила Општина Прокупље. Библиотека тренутно има 2.157 чланова, а очекујмо да се тај број до краја године значајно увећа.

Саопштење

САОПШТЕЊЕ ЖИРИЈА ЗА ДОДЕЛУ НАГРАДЕ ДРАИНАЦ ЗА 2018.

На конкурс за „Драинчеву награду“ приспело је 50 књигa поезије објављених у 2017. години на српском говорном подручју.

На првој консултацији жирија одабрано је 8 књига:
– Манојле Гавриловић – Словенска роса – Београд: СКЗ, 2017.
–Власта Младеновић – Локалитет и свет шаркаменских рима – Неготин: Културисток, 2017.
–  Гордана Боранијашевић – Меланхолија можданих – Београд: Тору, 2017.
– Никола Вујчић – Скривености – Нови Сад: Културни центар Новог Сада, 2017.
– Душко Новaковић  –  Зовите Хичкока – Смедерево: Смедеревска песничка јесен, 2017.
– Драган Лакићевић – Песме за једног читаоца – Београд: Партенон, 2017.

Завршна сесија жирија на којој ће бити проглашен добитник награде „Драинац“ одржаће се крајем јула месеца у Прокупљу

У Прокупљу,
16.07.2018.

Жири:
                                                         Горан Максимовић, председник
                                                         Милован Данојлић, члан
                                                         Драган Барјактаревић, члан

Анкета 2018

Које писце бисте волели да доведемо у Библиотеку?
Молимо Вас да до 15. 09. 2018. одговорите на постављено питање!
Анкета се налази на следећем линку:

АНКЕТА

Духовни разговори