Временска прогноза

МИЛОВАН ДАНОЈЛИЋ - НАГРАДА ДРАИНАЦ 2017

ОБЕЛЕЖЕН ДАН БИБЛИОТЕКЕ

23.03.2018

У Народној библиотеци „Раде Драинац“ свечано је обележен Дан библиотеке. На данашњи дан, 23. марта 1930. године у Прокупљу је свечано отворена Народна читаоница са универзитетом. Отварање Читаонице било је важан догађај и прави празник за Прокупчане. Свечаности су присуствовали бројни гости из Ниша, Крушевца, Блаца, Куршумлије и Лесковца. Тог 23. марта 1930. (после краткотрајног двогодишњег рада Грађанске читаонице која је била при Гимназији) после паузе од 18 година, Прокупље је најзад добило своју прву праву Читаоницу. Данас 88 година касније Прокупље и даље вапи за „правом“ Библиотеком. Све установе културе имају своје зграде, које се реновирају и сређују, а једино је Библиотека, као најстарија установа културе у граду, остала без простора какав треба да има како би могла да ради у пуном капацитету и има сва одељења неопходна једној окружној библиотеци. Гост Дана библиотеке био је писац за децу Власта Ценић, велики пријатељ наше установе.

У ОШ „9. октобар“ одржан је школски час са писцем. У Библиотеци се присутним ученицима ОШ „Никодије Стојановић Татко“ и присутним грађанима и запосленима обратио директор Библиотеке Драган Огњановић, истакавши да је дошло време, да Библиотека, после више од пола века чекања најзад добије свој простор и да је то највећа обавеза коју он као директор има. „Верујем да ћемо већ ове године, заједно са Општином Прокупље и Министарством културе Републике Србије успети да дођемо до локације за изградњу нове зграде, а затим да заједничким снагама кренемо и у изградњу зграде Библиотеке.“ Свечаном обележавању Дана библиотеке присуствовала је већница за културу Општине Прокупље Милица Ерић.

Већница за културу Милица Ерић је поздравила госте Библиотеке и у име локалне самоуправе обећала помоћ овој установи, првенствено у решавању дугогодишњег проблема, неадекватног простора у коме се налази дуги низ година.

У сали библиотеке одржан је још један књижевни час, који је Власта Ценић одржао ученицима Таткове школе. Сви читаоци који су данас посетили библиотеку добили су на поклон по једну књигу. Да је Библиотека важна грађанима Прокупља сведочи и чињеница да је у 2017. учлањено 2.259. корисника, што је највише у последњих десетак година. И у 2018. години Библиотека ће радити на промовисању културе читања и попуни књижног фонда актуелним издањима, што нам даје за право да очекујемо још већи број читалаца и корисника осталих библиотечких услуга.

Срећни Ускршњи празници

ЗБОГ УСКРШЊИХ ПРАЗНИКА БИБЛИОТЕКА НЕЋЕ РАДИТИ

06.04. - 09.04.2018.

ПРВИ РАДНИ ДАН

10.04.2018.

Промоција књиге "Краљ" Анита Панић

20. март 2018. у 19.00 часова

Сала Библиотеке

Анита Панић познати телевизијски аутор, писац и документариста, чији су филмови добијали награде на многим међународним фестивалима, са 23 године телевизијског искуства, дошла је на идеју да напише књигу о глумцу Петру Краљу са којим је пословно сарађивала још средином деведесетих година.

Књигу је писала интензивно годину дана. Монографија КРАЉ садржи петнаест поглавља и писана је тако да феноменолошки представља необичну личност једног глумца, као оставштину за будућност. Да будуће генерације младих глумаца могу сазнати о једном брилијантном глумцу и добром човеку, какав је био Петар Краљ. Сачињена је од петнест поглавља и свако поглавље почиње са цитатом овог великог глумца који је промишљао на различите теме о животу, глуми, породици, пријатељима. Тако, свако поглавље отвара одређену тему, у оквиру које многи учесници ове Монографије говоре о Петру Краљу као глумцу и као човеку који је, упркос јавном послу који је обављао глумећи стотине ликова у позоришним комадима, приватно био врло стидљив и скроман човек.

Књигу ''КРАЉ'' чини низ узбудљивих прича не само његових колега, глумаца, редитеља, писаца, већ и породице, ћерке Милице, познате позоришне редитељке, супруге, Соње, некадашње балерине и кореографа Народног позоришта, најбоље другарице из детињства, студената које је учио о глуми и животу, пријатеља са којима је играо тенис и кошарку, обућара из краја, газда кафаница у које је свакодневно одлазио.
Књига садржи око 300 фотографија, многе од њих нису никада објављиване у јавности.

Опширније...

Ко је на мрежи: 30 гостију и један члан