Добитница Драинчеве награде

САОПШТЕЊЕ ЖИРИЈА ЗА ДОДЕЛУ НАГРАДЕ ДРАИНАЦ ЗА 2016.

На конкурс за „Драинчеву награду“ приспело је 52 књиге поезије објављенe у 2015. години на српском говорном подручју.

На првој консултацији жирија одабрано је 10 књига:

- Гордана Боранијашевић, Залути моји смртопути (Центар за културу „Градац“, Рашка)

- Звонко Карановић, Златно доба (ЛОМ, Београд)

- Ана Ристовић, Чистина (Архипелаг, Београд)

- Гордана Ђилас, Север, удаљен звук  (НБ „Стефан Првовенчани“ Краљево)

- Зоран Пешић Сигма, Сродне душе (Балкански књижевни гласник, Београд)

- Мирослав Тодоровић, Божија визура (Шумадијске метафоре, Младеновац)

- Марија Кнежевић, Техника дисања (НБ „Стефан Првовенчани“ Краљево)

- Власта Младеновић, У сагласју са Мокрањцем (СКЗ, Београд)

- Томислав Маринковић, Невидљива места (НБ „Стефан Првовенчани“ Краљево)

- Петар Цветковић, Поглед с трема (Танеси, Београд)

Приликом разматрања одабраних књига сачињен је ужи избор у којем су се нашли следеће аутори:

- Гордана Боранијашевић, Залути моји смртопути (Центар за културу „Градац“ Рашка)

- Ана Ристовић, Чистина (Архипелаг, Београд)

- Власта Младеновић, У сагласју са Мокрањцем (СКЗ, Београд)

- Гордана Ђилас, Север, удаљен звук  (НБ „Стефан Првовенчани“ Краљево)

- Зоран Пешић Сигма, Сродне душе (Балкански књижевни гласникБеоград)

На основу тога донета је једногласна одлука да  добитник „Драинчеве награде“ за књигу Север, удаљен звук буде песникиња Гордана Ђилас.

ОДЛУКА ЖИРИЈА

Жири за доделу награде ДРАИНАЦ у саставу: Горан Максимовић (председник), Живорад Недељковић (члан) и Драган Барјактаревић (члан); на седници одржаној 01. августа 2016. године донео је једногласну одлуку да овогодишњу Драинчеву награду добије Гордана Ђилас за збирку песама Север, удаљен звук коју је објавила Народна библиотека „Стефан Првовенчани“ из Краљева 2015. године.

Песникиња Гордана Ђилас улази у ред најзначајнијих савремених стваралаца на српском језику са поетиком која се наслања на песничке токове блиске лирским опредељењима Радета Драинца. Истовремено је изразито самосвојна и дубоко уроњена у најсложеније тајне човековог бића, захваљујући чему остварује хармонију између унутрашњих лирских увида и стварности, исказану богатим и вишезначним песничким језиком.

У Прокупљу,                                                                    Жири:

01.08. 2016.                                              Горан Максимовић, председник

Живорад Недељковић, члан

Драган Барјактаревић, члан

О ПЕСНИКИЊИ

Гордана Ђилас је рођена 1958. г. у Накову, крај Кикинде.

Објавила је књиге поезије:

Пред огледалом (Нови Сад, 1985), Господине, господине (Нови Сад, 1989), Царски врт (Нови Сад, 1996), Звезда југа (Нови Сад, 2002), Успутна станица (Пожаревац, 2005), Учитељ сећања (Нови Сад, 2009), Сећање које се није догодило (Нови Сад, 2011), Друге ствари (Нови Сад, 2012), Била сам послушно дрво (изабране и нове песме, Нови Сад, 2012), као и књиге Шест посленика Библиотеке Матице српске (Нови Сад, 1998), Tribina mladih: 1954-1977 (sа N. Маmulom, Novi Sad, 2004), Мара Sveta Petrovoradinske tvrđave (sа В. Рорražanom, N. Маmulom, Đ. Pisarevim, Novi Sad, 2005), Bibliografija IDNIS 1976-2009 (sа Svetlanom Vuković, Novi Sad, 2010).

Приредила књиге Речи и време (изабрани текстови Милана Пражића, Нови Сад, 2002) и Отворени свет (изабрани преводи Душка Вртунског, Нови Сад, 2003); Библиографија радова академика Милеве Првановић (Нови Сад, 2012); Моја биографија (аутобиографија Ђорђа Лазаревића, са Драгом Његованом, Нови Сад, 2013).

Приредила је и објавила преко шездесет селективних библиографија савремених српских и других књижевних стваралаца.

За књигу Учитељ сећања добила је награду Печат вароши сремскокарловачке, 2010, а за књигу Сећање које се није догодило награду Милица Стојадиновић Српкиња, 2011. Добитница је и Годишње награде Накова, 2014.

Живи у Новом Саду.

У Прокупљу                                       в.д. директор Библитоеке