Посета ђака првака

Дечје одељење библиотеке "Раде Драинац" је од 1. новембра богатије за 320 читалаца. То су ђаци првог разреда прокупачких основних школа. Они су имали прилике да се упознају са радом Библиотеке и да учествују у причама и играма које смо припремили за њих.

Снежана Тамбурић, виши књижничар

Буди то што јеси

Представа „ Буди то што јеси" Аматерског позоришта „ Јанићије Поповић" Дома културе из Грачанице, гостовала је у Прокупљу, као четврта у конкуренцији за децу на „ Лектирићи ex yu фесту". Комад је написао Флоријан Зденек, драматизовао Бошко Бошкоив, а режију потписује Геза Кучера из Суботице. Била је то занимљива комбинација лутака и живих глумаца, где су до изражаја дошли сви елементи позоришног чина: глума, маска, костим, сценографија, сценски покрет, кореографија и музика.
Представа је одиграна два пута, за децу из Предшколске установе „ Невен" из Прокупља. Најмлађа публика је одлично прихватила извођење, нарочито у моментима када су и сами у њему учествовали.

У конкуренцији представа за децу ће бити одигране још две представе, из Блаца и Малог Црнића.. Фестивал организује Народна библиотека „ Раде Драинац" из Прокупља, а подржава Министарство културе и информисања Републике Србије, као и Општина Прокупље.

ДЕСЕТИ ФИЛОЗОФСКИ СИМПОЗИЈУМ У ПРОКУПЉУ

Говориће  филозофи из Београда и Ниша: Слободан Кањевац, Зоран Димић, Душко Прелевић, Бојан Благојевић, Јадранка Пешти, Иван Николић,  Душан Миленковић и Новица Крстић.

Тема овог Филозофског симпозијума је:

ФИЛОЗОФИЈА И ИНТЕРДИСЦИПЛИНАРНОСТ

Организатори: СРПСКО ФИЛОЗОФСКО ДРУШТВО БЕОГРАД - СЕКЦИЈА  ИЗ ПРОКУПЉА, ДЕПАРТМАН ЗА ФИЛОЗОФИЈУ  ФИЛОЗОФСКОГ ФАКУЛТЕТА НИШ И  НАРОДНА БИБЛИОТЕКА "РАДЕ ДРАИНАЦ" ПРОКУПЉЕ .

ПОЧЕТАК РАДА У 12 ЧАСОВА У НАРОДНОЈ БИБЛИОТЕЦИ У ПРОКУПЉУ

2. новембра 2018. године

Свечано отворен нови огранак Библиотеке

У згради основне школе у Доњој Стражави отворен је после скоро четири деценије нови огранак Народне библиотеке „Раде Драинац“ Прокупље. Свечаности су присуствовали председник општине Прокупље Александар Симоновић, већник за културу Милица Ерић, директор ОШ „9. октобар“ Љиљана Вековић, директор библиотеке Драган Огњановић, радници прокупачке библиотеке, запослени и ученици школе у Доњој Стражави и мештани села. За ову прилику специјално су гостовали представници Радио Београда и програмске акције „Књига солидарности“ и поклонили 1000 књига за новоотворену библиотеку.

Михаило Шћепановић, уредник програмске акције „Књига солидарности"

Песнички школски час у просторијама читаонице ученицима је одржао песник Сиђа Живковић.

Председник општине Прокупље истакао је: „Преко 1500 људи гравитира ка овом огранку, који ће омогућити грађанима да остваре једно од својих уставних права – доступност књиге и културних садржаја.“

У читаоници је корисницима доступан један рачунар и приступ интернету. За огранак матична библиотека је одвојила 2750 књига, а уз поклон „Књиге солидарности“ и предстојећу куповину књига, фонд огранка Доњој Стражави имаће преко 4000 књига. Библиотека ће и у следећој години настојати да ради на ширењу мреже јавних библиотека.

Лектирићи ex yu фест 2018

У оквиру " Лектирићи ex yu феста", који организује Народна библиотека " Раде Драинац", уз финансијску потпору Министарства културе и информисања Републике Србије и Општине Прокупље, одиграна је позоришна представа " Браћа Грим и принцеза Луиза".

Представа је настала по тексту Бранка Ружића и у режији Мирослава Станића, а извели су је девојчице и дечаци из Основне школе " Станоје Главаш" из Глибовца код Смедеревске паланке. Двестотинак деце из Основне школе " Милоје Закић" из Куршумлије је са одушевљењем пратило комад, а чланови жирија су за госте, као и за домаћине из Куршумлије и организаторе имали само речи хвале.

Прокупачки библиотекари на стручном скупу у Краљеву

У Краљеву је у библиотеци "Стефан Првовенчани" поводом јубилеја  - 150 година од оснивања библиотеке, одржан  дводневни стручни скуп "Библиотеке у културном животу Србије". У два дана 8. и 9. октобра било је 25 излагања, учешће су осим библиотекара узели и представници Министарства културе и издавача: Драган Хамовић (Министарство културе), Гојко Божовић (Архипелаг) и Зоран Хамовић (CLIO). На скупу је био и др Богдан Трифуновић председник Библиотекарског друштва Србије и Стојка Мијатовић председник Библиотекарског друштва Републике Српске. У четири радне сесије разматране су следеће теме: Културна мисија библиотека, Издавачка делатност библиотека и Културно-пропагандна и просветна делатност библиотека.

Народна библиотека "Раде Драинац" имала је запажено и у стручним круговима добро прихваћено излагање, са темом "У сусрет 50. Драинчевим књижевним сусретима и 120 година од рођења Радета Драинца (1899-1943)". Аутор рада који ће бити објављен у зборнику са скупа је Драган Огњановић, директор прокупачке библиотеке, а презентацију за скуп израдио је Стеван Бошковић, библиотекар-информатор. Стручна јавност упозната је са досадашњим Драинчевим књижевним сусретима и плановима за 2019. годину када ће бити обележен двоструки јубилеј - 50. Драинчеви књижевни сусрети и 120 година од рођења Радета Драинца.

IP: 54.198.183.184
2018-11-13 02:31:16